Bölümümüz ERASMUS+Farabi ve Mevlana öğrenci değişim programlarına katılmaktadır. Her yıl öğrencilerimiz farklı değişim programları ile farklı üniversite ve şehirlerde eğitim ve yurt dışı deneyimi yaşama fırsatı bulmaktadır.


2019 yazında staj çalışması için 2 ay Ukrayna Ulusal Bilimler Akademisi, Jeofizik Enstitüsü’ne geldim. Burası 1960’da kurulmuş, Sovyet Rusya’dan Ukrayna’ya kalan bir bilim merkezi. Jeofizik alanında önemli akademik araştırmalar ve yayınlar yapılmaktadır.

Burada çalışmayı çok istemiştim. Aletsel jeofizik hep ilgi alanım olmuştur. Burada jeofiziğe temel bilimler açısından bakma ve sismik algılayıcıların çalışma prensibini inceleme fırsatı yakaladım. İvmeölçer geliştirdim, kalibrasyonunu yaptım ve arazide test ettim. Bunun yanında Manyetotellürik ölçüsü toplamak için iki hafta kampa gittim. Bu çok iyi bir fırsattı, Ukrayna arazilerini gezdim, oranın köy yaşamlarını gördüm. Benim için unutulmayacak iki aylık bir anım ve çok değerli arkadaşlarım oldu.

Yurt dışında edineceğiniz bilgi ve tecrübeler geleceğe yapılacak iyi bir yatırımdır. Ukrayna pahalı bir ülke değil. Konaklama problemini çözdükten sonra Türkiye’deymiş gibi yaşayabilirisiniz. Eğer Rusça bilip gidiyorsanız muhteşem olur. Zira Ukraynalılar çok az İngilizce biliyor.

Enstitü ile bölümümüz 2019 yazından itibaren beraber çalışmaya başlamıştır ve ben ilk öğrencileriyim. Yardımları ve bana bu imkânı verdikleri için bölümümüze ve Jeofizik Enstitüsü’ne teşekkür ederim.

Gökhan BENK, Temmuz 2019
Ukrayna Ulusal Bilimler Akademisi

Erasmus+ staj hareketliliği ile yurt dışında stajımı gerçekleştirmek başlangıçta bir hayal olarak kurduğum ve bu hayali gerçekleştirmek adına tüm zorlukları ve engelleri birer birer aştığım kişisel olarak öğretici ve keyifli bir süreçti. Benim için staj demek alanında uzman insanlar tanımak hemde mesleki açıdan işlerin nasıl işlediğine şahit olmak demekti. 3 aylık staj hareketliliğim süresi içinde bulunduğum enstitüde katıldığım tüm çalışmalar ve bu çalışmalardan edindiğim tüm bilgiler bana jeofizik uygulamaların yanı sıra zaman yönetimi,iş güvenliği, insana verilen önem, teknolojinin sınırsız kullanımını öğretti. Bu öğretilerden edindiğim bilgiler ışığında gerek mesleğime gerekse ülkeme benimde kazandırabileceğim şeyler olduğunun bilincine varmamda yardımcı olmuştur. Bütün arkadaşlarıma kafalarındaki ön yargılarından uzaklaşıp korkmadan hayalleri doğrultusunda adımlar atmalarını öneririm. Eminim ki edineceğiniz tecrübeler ve kazançlarınız geleceğinizde yeni hayallerinizin birer başlangıcı olacaktır.

Burak Furkan GÖÇER, Haziran 2017
Köln Üniversitesi, Almanya

Yurt dışına çıkmamdaki amaç oradaki eğitimin nasıl olduğunu görerek öğrenmek kendime yeni şeyler katarak ve daha fazla deneyim kazanarak  elde ettiğim deneyimleri ilerideki iş hayatıma aktarmaktı. Krakow’da yapmış olduğum 3 aylık staj süresi içerisindeki deneyimleri özetlersem; arazide bir grup halinde çalışmayı, iş paylaşımı yapmayı, veri toplamayı, disiplinli çalışmayı tecrübe etmiş oldum. Bunların yanı sıra oradaki insanların nasıl yaşadıklarını, kültürlerini ve Polonya’nın mutfağını yakından görme fırsatı buldum ve ayrıca çok güzel arkadaşlıklar edindim ve hala oradaki arkadaşlarımla iletişim halindeyim. Stajım bittikten sonra birbirimizi ziyaret etme şansımız bile oldu. Bu 3 aylık staj sürem hayatımda geçirdiğim en değerli ve güzel zamanlarımdı. Herkesin böyle bir tecrübe edinmesini isterim çünkü kendinize katacağınız ve deneyimleyeceğiniz çokça yeni şey sizi beklemekte.

Mehmet DANACI, Temmuz 2015
AGH University of Science and Technology, Polonya

Lizbon’da yaptığım 3 aylık staj, belki de bomboş geçecek bir yaz tatilimi hem sosyal hem de akademik anlamda doldurmakla birlikte alanımda insanlar tanıyıp, farklı bir ülkede işlerin nasıl işlediğine şahit olma şansı ve uluslararası deneyim kazanma fırsatı verdi. Bence biraz cesaretle öğrenciyken sağlanan bu fırsatı sonuna kadar değerlendirin ve kendinize bir yurt dışı tecrübesi yaratın 🙂

Buse KÖSE, Haziran 2013
Lizbon Üniversitesi, Portekiz

 

 

Ankara Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği 2. Sınıfındaydım. Mesleki derslerimiz başlamış yavaş yavaş mesleğimize doğru yönelirken üniversitemin sayfasında Erasmus hareketliliği kapmasında staj imkânlarının olduğunu gördüm. Araştırmaya başladım ve yaz tatilimi ilk göz ağrım Portekiz Lizbon’da University of Lisbon‘da stajımı gerçekleştirmeye karar verdim (2013). İlk başta 3. Sınıfa daha geçmediğim için bazı temel mesleki dersleri almadığım için zorlanabileceğimi düşünsem de aslında gittiğimde ne yapabileceğimi ve daha iyisini yapmak için sınırlarımın olmadığını fark etmiş olacağımdan habersizdim. İstedikten sonra başarabildiğimi görmüş oldum. Bunu sizde yapabilirsiniz. Bu maceramda bana en çok kazandıran şeylerden bir tanesi dostluklar. Başta Lizbon’daki hocalarım ve arkadaşlarım her konuda desteklerini esirgemediler.

Bir diğer kazandığım tecrübe ise kitabi bilginin uygulamalı olarak iş bazında yapabilmeme olanak sağladı böylece ileriki hayatımda iyi bir referans olabilecek düzeyde konuları öğrenebilmem ve uygulamama yaradı. Unutmayın sadece çalışmıyorsunuz da tatil günlerinde Avrupa ülkelerini gezerek tarihini kültürünü de görmüş öğrenmiş oluyorsunuz. Geri dönme vakti geldiğinde de üzülmeyin gittiğinizde bir eviniz daha olmuş oluyor.

Döndükten sonra da hayal etmeyi ve istemeyi unutmayın neden mi hala bir daha gitme olanağınız var. Erasmus + Staj hareketliliği ve YİTAK kapsamında Polonya Krakow’da AGH Unıversıty Of Science and Technology ‘de mezun olmadan önce yaz tatilimi bir kez daha değerlendirerek stajımı gerçekleştirdim (2015). Tüm bu sürede içinde; takım çalışmasının, iş disiplini ve etiğini, insan ilişkilerinin önemini, mesleğimin her aşamada daha verimli uygulamak için nasıl çabalamam gerektiğini, ön yargılarınızdan uzaklaşıp deneyerek ve öğrenerek tecrübe kazanabildiğimizi unutmamayı bu tecrübeleri de ülkemiz için en verimli şekilde kullanmayı öğrenmiş oldum. İstedikten sonra şimdi sıra sizde.

Batuğhan YIKMAZ
Haziran 2013, University of Lisbon, Portekiz
Temmuz 2015, AGH University of Science And Technology, Polonya